• ارسال شده توسط شهاب دانشور در فروردین ۱۸, ۱۳۹۷ در ۱۰:۰۲ ق.ظ

  پولبک در یک جمله به بوسه خداحافظی معروف هست یعنی سهم برای آماده شدن جهت صعود و یا نزول پرقدرت به خط روندی که براش ترسیم شده برخورد می‌کند و به روندی که در پیش گرفته برمیگردد .

  به عبارت دیگر پولبک ( pullback ) حالتی است که قیمت برای آخرین بار به محدوده ای که قبلا در آن بوده برمی گردد و آن را لمس می کند .

  برای توضیح بیشتر فرض کنید که قیمت همواره در بالای خط روند در حال نوسان بوده و پس از مدت ها خط روند را می شکند و حرکتی خلاف جهت روند را آغاز می کند. در این حالت برخی از سهامداران موفق به بستن پوزیشن خود نمی گردند و زیان های زیادی را متحمل می شوند . اما بازار همواره این گونه بی رحم نبوده و در برخی موارد فرصتی دوباره به سهامداران می دهد تا موفق به بستن موقعیت معاملاتی خود شوند .

  توضیح فوق را با ذکر مثالی ادامه می دهیم .

  در شکل زیر نمودار سهام فملی را مشاهده می کنیم که پس از مدت ها خط روند صعودی رو به پایین شکسته شده است . در این حالت سهم وارد روند اصلاح می شود . پس از چند روز سهم تلاش می کند تا دوباره خود را به بالای خط روند برساند و به آن حمله می کند . در این حالت قیمت در اکثر مواقع موفق به لمس خط روند می گردد اما در شکستن آن ناموفق است و دوباره وارد روند ریزشی می گردد که این روند ریزشی قوی تر از قبل می باشد .

  به این اتفاق پولبک به خط روند صعودی می گوییم و در این مورد فرصت دوباره ای برای فروش سهام به سهامداران داده می شود .

   

 • 5 پاسخ
 • شهاب دانشور

  کاربر
  فروردین ۱۸, ۱۳۹۷ در ۱۰:۰۵ ق.ظ

  پولبک منحصر به خطوط روند نمی باشد و در تمام خطوط حمایت , سر وشانه ها و کف های دو قلو نیز امکان اتفاق آن وجود دارد .

  در مثال زیر شاهد تشکیل الگوی سر و شانه سقف در نماد خودرو و پولبک موفق به خط گردن می باشیم که فرصت مجددی به فروشندگان برای خروج از سهم داده است.

   

 • شهاب دانشور

  کاربر
  فروردین ۱۸, ۱۳۹۷ در ۱۰:۰۷ ق.ظ

  نتایج تحقیقات توماس بولکوفسکی ( معامله گر موفق ) درباره پولبک
  ۱-بیش از ۵۸ درصد روند ها بعد از شکست حمایت ها یا مقاومت های معتبرشان به نقاط شکست پولبک می کنند.

  ۲-پولبک‌های معتبر به صورت معمول در زمانی کمتر از ۳۰ روز شکل گرفته و تکمیل می شوند.

  ۳-در بیش از ۶۶ درصد موارد، روندهایی که با حجم معاملات چشم گیری نسبت به میانگین سی روز گذشته حمایت‌ها یا مقاومت‌های خود را شکسته بودند پولبکهای قدرتمندی را تشکیل میدهند. لذا میتوان ادعا کرد که روندها زمانی که حمایت ها و یا مقاومت ها را با حجم چشم گیری میشکنند علاقه زیادی به پول بک دارند.

  ۴-اگر روند قبل از شکست مقاومت خود سه روز متوالی قیمت پایانی کمتر از قیمت پایانی روز قبل داشته باشد احتمال شکل گیری پول بک بعد از شکست (منطقه حمایتی ) به طور چشم گیری کاهش میابد. همچنین در صورتی که قبل از عبور از مقاومت ها سه روز متوالی قیمت پایانی بالاتر از قیمت روز گذشته باشد احتمال شکل گیری پولبک کاهش میابد.

  https://farachart.com/wp-content/uploads/2016/01/1.jpg

  ۵-برخلاف تصور عموم پولبک نباید حتما بازگشت به نقطه شکست باشد بلکه نفوذ حداکثر دو روزه در محدوده نقطه شکست قابل پذیرش هست.

  ۶-روندها علاقه دارند شش روز بعد از شکست مرحله اول پولبک رو به اتمام برسانند و مرحله دوم پولبک را در طی یازده روز به پایان ببرند.

  https://farachart.com/wp-content/uploads/2016/01/2.jpg

 • شهاب دانشور

  کاربر
  فروردین ۱۸, ۱۳۹۷ در ۱۰:۱۱ ق.ظ

  نکته مهم :شکست یک حمایت یا مقاومت و تکمیل پول بک لزوما به معنی ادامه روند قبلی نیست
  برسی هزاران نمودار توسط استاد بولکوفسکی نشان میدهد ۴۷ درصد (کمتر از نیمی ) از روندها بعد از تکمیل پولبک روند قبلی خود را پی گیری می‌کنند در حالی که ۵۳ درصد روند ها بعد از پولبک، با قدرت روند قبلی را از دست داده یا رفتار هایی خلاف انتظار انجام می‌دهند.

  https://farachart.com/wp-content/uploads/2016/01/3.jpg

  آقای بولکوفسکی پیشنهاد می‌کند بعد از پولبک به نقطه شکست برای نظر دادن در مورد این که آیا روند قبل از شکست پی‌گیری می‌شود یا نه . اجازه بدهید روند از محدوده پولبک در جهت روند قبل از شکست به طور کامل خارج بشود و بعد نظر بدهید.

  اصلاح قیمت چیست؟
  اصلاح یعنی اینکه سهمی در حال صعود یا نزول است ولی این سهم همیشه نزول یا صعود نمی‌کند بلکه وسط کار یک اصلاح انجام میدهد.
  مثلا سهم از قیمت ۲۰۰ اومد به ۱۵۰ آمده بعد یک موج مثبت در نمودار آن شکل می‌گیرد و تا ۱۷۰ رشد می‌کند، بعد دوباره نزول کرده و افت سهم از ۱۵۰ به ۱۷۰ اصلاح سهم در روند نزولی نام دارد.
  از طرف دیگر سهمی در حال رشد است، مثلا از ۲۰۰ تومان به ۳۰۰ تومان رسیده و به حاطر جو روانی بازار و مقاومت‌ها و اینکه معمولا هیچ موقع صعودها شارپ نخواهند بود استراحتی می‌کند و مثلا تا قیمت ۲۵۰ تومان پایین می‌آید که به این حالت اصلاح در صعود گفته می‌شود. در حالت کلی اینکه سهم به صورت شارپ صعود و یا نزول نمی‌کند و معمولا بصورت پلکانی بالا یا پایین می‌رود.

  شجا ع الدین جهاندیده

 • شهاب دانشور

  کاربر
  فروردین ۱۹, ۱۳۹۷ در ۱۲:۰۳ ب.ظ

  زمانی که یک سطح شکسته می شود، معمولا بعد از آن شاهد یک حرکت برگشتی به آن سطح خواهیم بود که به این حرکت “پولبک” (Pullback) یا “ریتست” (Retest) گفته می شود. زمانی که این حرکت برگشتی انجام میشود، اتفاقی رخ می دهد که باعث برگشت قیمت از سطح شکسته شده می شود. به منظور طرح یک مثال، فرض میگیریم که یک سطح حمایتی شکسته شده است و اکنون در پروسه پولبک قرار داریم.

  اما پولبک های مناسب چه نوع پولبک هایی هستند؟
  حالتی که حرکت پولبک انجام می شوند نیز حائز اهمیت می باشد. گاهی اوقات بازار یک سطح را میشکند و پولبک خطرناکی انجام می دهد که زیاد برای پوزیشن گیری مناسب نمی باشد.
  بهترین نوع پولبک حالتی است که به شکل ضعیف و کندی انجام شود. اصطلاحا به این حرکات Compression گفته می شود. در واقع ما یک سطح داریم که با یک یا چند کندل قدرتمند شکسته می شود. اکنون پولبکی که به سمت این سطح انجام می شود اگر حالت ضعیف و فشرده ای داشته باشد، در وضعیت مناسبی برای ترید قرار خواهیم داشت.

  مثال: http://dl.talachart.ir/uploads/talachart/1510688044233.jpg

 • شهاب دانشور

  کاربر
  فروردین ۱۹, ۱۳۹۷ در ۱۲:۰۶ ب.ظ

  http://dl.talachart.ir/uploads/talachart/1510688044515.jpg

  انواع پولبک
  سه نوع کلی برای پولبک ها داریم که عبارتند از:

  پولبک عادی یا Normal Pullback: این پولبک ها کاملا نرمال بوده و دقیقا به سطحی که شکسته شده است واکنش نشان داده و در جهت مدنظر حرکت می کنند.
  پولبک خارجی یا Outside Pullbak: این پولبک ها به سطح نرسیده به سطح مدنظر مسیر خود را در پیش گرفته و ادامه می دهند. البته دلیل آن نیز به خاطر وجود نواحی پر تراکم سفارشات در بازار می باشد که در حوصله این مقاله نمیگنجد.
  پولبک داخلی یا Inside Pullback: این پولبک ها مقداری خطرناک هستند چرا که احتمال وقوع یک فیک آوت را افزایش می دهند. اما اگر نشانه هایی از وجود یک سطح شکسته شده جاافتاده و یا نواحی پر تراکم سفارشات در ناحیه داخلی داشته باشیم، می توان از آنها به خوبی استفاده کرد.
  تصویر ساده مربوط به انواع پولبک ها را در دو حالت شکست صعودی و نزولی مشاهده می کنید.

  https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRGJFCjBpwqqe4oKgEt00KflhPdzkL4CHM2lTMHFl-d3HjA3o_luA

  علیررضا زارع

پاسخ دادن به: شهاب دانشور
پولبک در یک جمله به بوسه خداحافظی معروف هست یعنی …
کنسل
اطلاعات شما: