Home تالار گفتگو فارکس معرفی ارزهای دیجیتالی ارزش واقعی ارزهای رمزنگاری چقدر است؟

 • ارزش واقعی ارزهای رمزنگاری چقدر است؟

  ارسال شده توسط علیرضا نیکوایی در فروردین ۱۵, ۱۳۹۷ در ۱۱:۵۴ ب.ظ

  ارزش واقعی ارزهای رمزنگاری شده چقدر است؟

  روند اخیر (استارتاپ های) عرضه ی سکه(ICO)، از جمله ترقی زیاد استارتاپ تزوس(Tezos)، توجه زیادی را به ارزهای رمزنگاری شده جلب کرده است. اخیراً در ارزیابی ارزهای رمزنگاری شده ی پیشتاز در جهان، ارزش بیت کوین از ۲۰۰ میلیارد دلار فراتر رفته است.
  آیا ارزش ارزهای رمزنگاری شده، بیش از مقدار واقعی در نظر گرفته شده و نیاز به اصلاح دارد؟ ممکن است.
  در این سری، من سعی می کنم منابع تقاضای ارزهای رمزنگاری شده را شناسایی نموده و چهارچوبی (framework) برای بررسی ارزش آن ها توسعه دهم. منبع تقاضا برای ارزهای رمزنگاری شده از ویژگی های آن ها به عنوان یک “وسیله ی مبادله”(medium of exchange) و “منبع ارزش”(store of value)، به دست آمده است.
  این ارزها هنوز به اندازه ی یک واحد محاسبه، سودمند و مفید نیستند اما می توانند تغییر کنند و بهبود یابند.
  من در این پُست، ارزشِ ارزهای رمزنگاری شده را به عنوان وسیله ای برای مبادله، به ویژه، به عنوان یک عامل فعال کننده ی پولِ اینترنتی، و همچنین پیامدهای آن بر ارزش ارزها را بررسی می کنم.

  ظهور پولِ اینترنتی(internet of money)
  اصلی ترین نمونه های ارزهای رمزنگاری شده، به ایفای نقش به عنوان وسیله ای برای مبادله بر روی اینترنت می پردازند.

  سیستم های پرداخت همتا به همتا(Peer to peer)
  ارزهای رمزنگاری شده، در حال ایجاد فرصت هایی برای افزایش مقیاس در سیستم های پرداخت همتا به همتا هستند. اول این که، آن ها می توانند هزینه ی تراکنش ها را کاهش دهند.
  آن ها می توانند این کار را با حذف واسطه ها و توسعه ی یک سیستم مقرون به صرفه ی مورد توافق همگان، برای اعتبارسنجی تراکنش ها انجام دهند.
  این کار مغایر با زیرساخت یک سیستم پرداخت قابل اعتماد متمرکز است که همیشه برای انتقال ارزش لازم است. این ارتباط لایه بندی شده، مستلزم وجود چندین واسطه است که هزینه های انتقال ارزش را بالا می برد.

  ارزش واقعی ارزهای رمزنگاری شده چقدر است؟
  دوم این که، آن ها می توانند اصطکاک را از تراکنش ها حذف کنند و فرصت هایی برای انتقال یکپارچه ی (بی واسطه) ارزش بین طرف های معامله (همتایان) به وجود آورند.
  بیایید کمی درباره ی آن فکر کنیم، نوآوری اصلی پی پال، توانایی انتقال پول از طریق ایمیل بود که ماهیت آن اینگونه است که پرداخت ها را بدون اصطکاک (و ایمن) می کند.
  در حقیقت، اولین “killer app” برای به کارگیری ارز‌های رمزنگاری شده، انتقال پول در سطح بین المللی بود. این مسأله زمانی در چین به میان آمد که تحمیل و اعمال کنترل های سرمایه، کاربران را مجبور به خلاقیت و بهره گیری از ابزارهای ارزهای رمزنگاری شده برای انتقال پول به خارج از مرزها کرد.

  ارزش واقعی ارزهای رمزنگاری شده چقدر است؟

  ارزیابی ارزش ارزهای رمزنگاری شده به عنوان وسیله ای برای مبادله
  با توجه به موارد ذکر شده در بالا، اکنون ما می توانیم ویژگی های ارز رمزنگاری شده به عنوان وسیله ای برای مبادله بر روی اینترنت، ارزش کلی آن را تعیین کنیم.
  برای این منظور، بیایید به حجم انتقال پول در سطح جهان نگاهی داشته باشیم تا متوجه شویم ارزهای رمزنگاری شده در کجا می توانند ارزش جذب کنند. می بینیم که فقط حواله های فرامرزی در سطح جهان، نزدیک به ۶۰۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۴ بود.

  ارزش واقعی ارزهای رمزنگاری شده چقدر است؟

  حتی اگر اینگونه تصور کنیم که هیچ رشدی در بازار حواله ها در سطح جهانی وجود نداشته و در نظر بگیریم یک پنجم حواله های جهانی توسط شبکه ی بزرگ ارز رمزنگاری شده در حالت پایدار پردازش می شود، ۱۲۰ میلیارد دلار، توسط این شبکه به طور سالانه منتقل می شود.
  امروزه، کمترین مبلغ کمیسیون قیمت گذاری شده توسط واسطه، حدود ۱% است. اگر شبکه ی ارز رمزنگاری شده قادر باشد حتی ۰٫۱% تا ۰٫۲% به دست آورد، کمیسیون سالانه دریافت شده توسط شبکه، ۱۲۰ تا ۲۴۰ میلیون دلار خواهد بود. این مبلغ فقط برای بازار حواله ها در سطح جهانی است.
  حالا بیایید نگاهی به حجم پرداخت های دیجیتالی جهانی داشته باشیم. با استناد به یورو مانیتور، کل تراکنش هایی که توسط کارت های اعتباری در سال ۲۰۱۷ انتظار می رود، احتمالاً از ۳۰ تریلیون دلار فراتر رود.
  حتی اگر ۱۰% از این تراکنش ها را بتوان بر روی شبکه ی ارز رمزنگاری شده، پردازش کرد، یعنی می شود ۳ تریلیون دلار از انتقال ارزش ها.
  مجدداً، حق کمیسیون ۰٫۱% تا ۰٫۲% در این حجم تراکنش را در نظر بگیرید، یعنی متوسط ۳ تا ۶ میلیارد دلار حق کمیسیون برای بزرگترین شبکه ی ارز رمزنگاری شده به صورت سالانه.

  ارزش واقعی ارزهای رمزنگاری شده چقدر است؟

  بنابراین، فقط با در نظر گرفتن ۲۰% از حجم حواله های جهان و ۱۰% از حجم تراکنش های جهانی انجام شده از طریق کارت در سال ۲۰۱۷، یک بازار ارز رمزنگاری شده می تواند مبلغ ۳ تا ۶ میلیارد دلار از طریق کمیسیون ها به دست آورد. حتی اگر کسی اعتقاد داشته باشد که جریان نقدی مربوط به شبکه ی ارز رمزنگاری شده باید مشمول نرخ نزول بسیار بالا (حدود ۲۵%) شود و رشد ۱۵ درصدی باشد، می توان به ارزش گذاری ۴۵ میلیارد دلار تنها برای یک مورد رسید(با فرض حق کمیسیون ۴٫۵ میلیارد دلار).
  جای تعجب نیست که شور و هیجانی درباره ی ارزهای رمزنگاری شده وجود دارد. در نمودار ارائه شده زیر توسط کریس بورینسک (Chris Burniske)، کارشناس ارزیابی ارزهای رمزنگاری شده، به بررسی رابطه ی میان تراکنش ها بر روی شبکه ی اتریوم و ارزش شبکه ی مربوطه، می پردازد. بسیار منطقی و معقول است که توازن زیادی در رشد تراکنش ها و ارزش وجود داشته باشد.

  ارزش واقعی ارزهای رمزنگاری شده چقدر است؟

  ارزهای رمزنگاری شده ی اختصاصی نظیر zCash به طور مشابه ممکن است بر روی انتقال پول برای گروه های خاصی از کاربران یا موارد خاصی تمرکز کنند و بخشی از ارزش را جذب کنند.

  مدل کسب درآمد در حال رشد اینترنتی یا وب قابل پرداخت ماشینی
  ارزهای رمزنگاری شده به عنوان یک مسیر واریز وجه یا حواله، اولین “killer app” (برنامه ی کامپیوتری بسیار ضروری) محسوب می شوند. با این حال، Balaji S. Srinivasan در سخنرانی اخیر خود توضیح می دهد که چگونه ماهیت کسب درآمد در بستر وب، رو به تکامل است.
  در حال حاضر، در بازار مصرف فعلی تحت وب، مدل کسب و کار کسب درآمد غالب، تبلیغات است. ۸۸ درصد از درآمد گوگل و ۹۷ درصد درآمد فیسبوک در سال ۲۰۱۶ از فروش تبلیغات تأمین شده است. بسیاری از APIهای این دو شرکت بزرگ، عمومی بوده و کسب درآمد آن ها با قرار دادن کاربران (افراد مختلف) در معرض تبلیغات صورت می گیرد.
  با این حال، مدل کسب درآمد آگهی-محور برای رابط های برنامه نویسی کاربردی یا APIها مناسب نیست.
  APIها(رابط برنامه‌نویسی کاربردی) نمی توانند برای “مشاهده ی تبلیغات” اصلاح شوند. علاوه بر این، مدل فعلی، با اضافه کردن اصطکاک (مکانیزم انطباق و ثبت نام را در نظر بگیرید) به تعاملات (API)، انگیزه ی تجارت را از بین می‌برد. ارزهای رمزنگاری شده پتانسیل تسهیل تجارت بین API‌ها یا در واقع هر عامل دیگری را دارند.
  در ماشین های قابل‌پرداخت تحت وب، ارزهای رمزنگاری‌ شده، به عنوان ارز غالب وب، جایگزین تبلیغات(جلب توجه انسانی) شده و اجازه می دهند که تراکنش ها، API-to-API یا در واقع ماشین-به-ماشین و بدون مداخله انسانی بر اساس قراردادها با هزینه ی کمی انجام شوند.
  حجم تراکنش هایی که به واسطه API-to-API یا ماشین-به-ماشین صورت خواهد گرفت، چقدر است؟ برآورد یک مقدار قابل دفاع، نیاز به ارائه توضیحاتی در یک پست دیگر دارد، اما قطعاً شامل میلیاردها تراکنش خواهد بود.
  به طور ساختاری، معماری چنین شبکه ای برای ارزهای رمزنگاری‌شده غالب در فضای شبکه می تواند به اندازه-بلیط کوچکتر (تراکنش های کوچکتر) تقسیم شده و به واسطه ی کاهش پردازش های محاسباتی حجیم، تسهیل شود. به این ترتیب اطمینان حاصل می شود که حتی بلیط های خیلی کوچک (تراکنش های با مبلغ ناچیز) نیز رواج پیدا می کنند.

  جایگزینی مؤثر برای میزان حافظه و قدرت محاسباتی در دسترس
  سومین مورد استفاده برای ارزهای‌ رمزنگاری‌شده به عنوان یک ابزار مبادله، به واسطه‌ی کسب درآمد از میزان حافظه و قدرت محاسباتی در دسترس می باشد.
  در حالی‌که “فرآیند استقرار جایگزینیِ مؤثر” برای دارایی ها، دیگر به عنوان یک پدیده‌ی جدید محسوب نمی شود، اما در دنیای محاسبات شخصی و حتی حرفه ای به میزان بسیار کمی به آن پرداخته شده است.
  منابع محاسباتی و حافظه های ذخیره سازی ما به اندازه کافی و به طور بهینه مورد استفاده قرار نمی گیرند. ارزهای مبتنی بر اصول رمزنگاری، فرصت قابل توجهی را برای به کارگیری منابع کمتر استفاده ‌شده و کسب درآمد از آن ها در اختیار قرار می دهند.
  این مورد در “سمت عرضه” کار می کند و با تشویق کاربران بیشتری برای حرکت به سمت عرضه به منظور استخراج و/یا پردازش تراکنش، قیمت ها را بررسی می کند. در بلند مدت، می توان انتظار داشت که استخراج با ترکیبی از گره های فوق-تخصصی و دارایی های کمتر بهره برداری شده ارائه شود. به این ترتیب در آماده سازیِ سمت عرضه برای ارزهای‌ رمزنگاری شده، کمک خواهد شد.

  ارزش واقعی ارزهای رمزنگاری شده چقدر است؟
  یک کامپیوتر شخصی معمولی، تنها کسری از منابع محاسباتی خود را در هنگام فعالیت مورد استفاده قرار می دهد.

  دارایی های متصل و استخراج تخصصی را به ترتیب به عنوان انرژی خورشیدی تولید‌ شده شخصی (با استفاده از سلول های نصب شده بر روی پشت بام) و تولید انرژی خورشیدی در مقیاس بزرگ(غیر شخصی) در نظر بگیرید.
  انرژی خورشیدی تولید شده در مقیاس بزرگ، براساس ROI(بازده سرمایه‌گذاری)، اقدامی مؤثر و سودآور بوده و همچنان به تطبیق و گسترش خود براساس نیاز، ادامه می دهد، اما انرژی خورشیدی شخصی برای بسیاری از کاربران، جذاب است. اهمیت این امر را نمی توان نادیده گرفت. ما ممکن است در آستانه ی یک انقلاب خورشیدی در زمینه ی محاسبات قرار داشته باشیم.
  همانطوری که ارزهای رمزنگاری شده به مرور تبدیل به جریان اصلی تجارت اینترنتی می شوند، بسیاری از منابع محاسباتی و ذخیره سازی که به طور واقعی غیر متمرکز شده اند، به احتمال زیاد به صورت آنلاین در آمده و با خدمات ابری رایج، رقابت می کنند.

  ارزش واقعی ارزهای رمزنگاری شده چقدر است؟
  نرخ هش(Hash rate) شبکه ی بیت‌کوین (منبع: blockchain.info)

  با توجه به هیجان موجود در مورد بیت کوین، جای تعجب نیست که هش رِیت (مقیاسی برای قدرت محاسباتی بر حسب مقدار محاسبه در هر ثانیه) تمام ماینرهای ارز رمزنگاری شده در حال حاضر از قدرت محاسباتی غول های اینترنت مانند گوگل فراتر رفته است. با توجه به اظهارات متخصصین بیت‌کوین، از ژانویه سال ۲۰۱۷، کل ظرفیت محاسباتی شبکه ی بیت‌کوین، ۴۳ هزار بار بیشتر از هر سوپر کامپیوتر موجود در فهرست ۵۰۰ سوپر کامپیوتر برتر جهان شده است.
  به این ترتیب، می بینیم که میزان تقاضا برای ارزهای رمزنگاری شده به عنوان ابزاری برای مبادله، بسیار بالا بوده و این به خوبی نشان می دهد که چرا مردم عقیده دارند هر یک از ارزهای رمزنگاری شده می‌توانند تا ۱۰۰ میلیارد دلار ارزش داشته باشند.
  آیا این موضوع به این معنی است که ارزش فعلی تک تک ارزهای رمزنگاری شده، درست و موجه هستند؟ در واقع باید گفت خیر.
  در عوض، نکته من این است که برندگان بازی ارزهای رمزنگاری‌شده- اولین ارز (یا ارزها) برای پیدا کردن بازار/محصول منطبق با برخی از موارد مورد استفاده ای که من اشاره کردم (و موارد دیگری که بعدا به آن اشاره خواهم کرد) به اندازه کافی بزرگ می شوند که ارزش زیادی داشته باشند. شاید حتی به بزرگی G.A.F.A (گوگل، اپل، فیسبوک، آمازون)!

 • 0 پاسخ

با عرض پوزش، هیچ پاسخی یافت نشد.

پاسخ دادن به: علیرضا نیکوایی
ارزش واقعی ارزهای رمزنگاری شده چقدر است؟ روند اخی…
کنسل
اطلاعات شما: