• حسین اسدی

کاربر
    دی ۸, ۱۳۹۹ در ۱۱:۴۸ ب.ظ

معنی اکسپرت در لغت به معنی “متخصص و کارشناس” است.هرگاه استراتژی مالی Financial Strategy خود را در محیط پلتفرم معاملاتی برنامه‌نویسی کرده و اجازه دهیم تا کامپیوتر جای ما عملیات خرید یا فروش را انجام دهد اکسپرت گویند.

در دسته‌بندی انواع روش‌های تحلیل سه روش وجود دارد:

۱-تحلیلگر فاندامنتال Fundamental analyst

2-تحلیلگر تکنیکال Technical Analyst

3- ترکیبی از دو حالت قبل که تکنو فاندامنتال گویند.

تحلیلگران تکنیکال از یکسری نمودار Chart و یکسری ابزارهای گرافیکی که به آن اندیکاتور Indicator می‌گویند استفاده می‌کنند مانند Moving,Atr, Sar,… و برای اینکه نماد رو خرید Buy کنند بعضاً از ترکیب این اندیکاتورها و یکسری ابزارها و روش‌های دیگر استفاده می‌کنند که از ترکیب این ابزارها قواعدی ساخته می‌شود که به آن استراتژی گویند. برای مثال:یک استراتژی ساده

دو اندیکاتور مووینگ اوریج Moving Average با پریودهای زیر
    Moving Average 1: Period=11, Price close, Shift=0

Moving Average 2: Period=21, Price close, Shift=0

یک اندیکاتور Rsi
    Rsi Period=11,Price=Close

قواعد استراتژی:

هرگاه Ma fast>Ma Slow که به‌اصطلاح می‌گویم کراس Cross کرد و شیب به سمت بالا باشد می‌گویم محیط Buy شده و هرگاه Ma Fast
    مرحله بعد چک می‌کنم آیا Rsi در محدوده زیر ۵۰ برای Buy خرید و بالای ۵۰ برای فروش هست
    مقدار sl:Buy کوچک‌ترین Low پنج‌تا کندل قبل از ورود
    مقدار sl:Sell بزرگ‌ترین High پنج‌تا کندل قبل از ورود
    مقدار Tp=0 چون روندی است
    سیستم تریل من هم از Parbolic Sar
    میزان لات = ۳% از کل سرمایه در هر پوزیشن
    فرض قواعد بالا استراتژی من باشد و حالا این قواعد را فرضاً در بازار سهام می‌خواهم موردبررسی قرار دهم. باید تک‌تک سهم‌ها نمودارش را بازکنیم و ببینیم آیا شرایط بالا را دارد تا خرید کنیم!!! خوب حالا کل نمادهای بورس ۲۴۰۰ (فعال و غیرفعال) و حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ نماد هم به‌طور متوسط باز هستن زمان زیادی خواهد برد و یه کار کسل‌کننده است اینجاست که با داشتن اکسپرت همه این مشکلات حل خواهد و ظرف چند دقیقه همه این‌ها بررسی میشن.

پس به دلایل بالا و خیلی دلایل دیگر ضرورت داشتن اکسپرت Expert اهمیت پیدا می‌کنند.

پس اکسپرت یک برنامه کامپیوتری است که استراتژی ما تبدیل به برنامه شده و جای ما رفتار می‌کند. پس برای نوشتن این‌چنین برنامه‌ای باید به یک برنامه‌نویس کامپیوتر که هم برنامه‌نویسی بلد باشه + بورس و سهام و آتی سکه و.. بدونه چیه و تجربه اینکار رو داشته باشه باید مراجعه کرد تا بتونم با سفارش اکسپرت به برنامه نویس اکسپرتم خودم رو سفارشی بسازم.

حالا برنامه نویس چیکار می کنه:

برنامه نویس میاد از یک پلت فرم معاملاتی که توش بشه برنامه نویسی کرد مثل برنامه معروف متا تریدر MetaTradr که برای سهام ایران نرم افزار پارس رسا (متا ورژن ۴) و مفیدر تریدر (متا ورژن ۵) استفاده می کنه و در این پلت فرم در بخش برنامه نویسی‌اش که در متا تریدر MetaEditor هست برنامه نویسی می کنه و پس از تست و اتمام کار اون فایل رو به من میده تا بتونم روی حسابم چک کنم استفاده می‌کنم.

برنامه MetaTrader ماله یه شرکت روسی به نام Meta Quotes متاکویتز که انصافاً هم خوب دارن کار میکنه و بخش پشتیبانی اونها هم قوی کار میکنن.

راههای داشتن یک اکسپرت:

از اینترنت رایگان دانلود کنیم
    خرید اکسپرت از اینترنت و دوستان و…
    از دوستی بگیریم
    از کتابی بخونیم
    یه شخصی داشته باشه و اون رو روی حساب ما ران کنه و بخشی از سود ما رو بگیره
    بهترین حالت اینکه خودم بسازم.