• علیرضا نیکوایی

  کاربر
  فروردین ۱۵, ۱۳۹۷ در ۱۱:۰۷ ب.ظ

  با پلتفرم بلاکچین NXT آشنا شوید

  پلتفرم بلاکچین NXT پلتفرمی است که بصورت پیشرفته و متن باز در اختیار عموم قرار گرفته است. استفاده از NXT آسان بوده و نیازی به اجازه دسترسی ندارد و به کاربران خود آزادی عمل کامل می دهد.

  رمز ارز NXT بعنوان سوخت برای اکوسیستم NXT کار می کند. علاوه بر این برای پرداخت کارمزد تراکنش ها در زمان انجام یک تراکنش، NXT مورد استفاده قرار می گیرد؛ همچنین برای ایجاد دارایی هایی استفاده می شود که می توانند نشانگر چیزهایی مانند سهام یا حق امتیاز یک پروژه باشد که در ادامه مقاله به توضیح کامل این موضوع خواهیم پرداخت. از NXT برای ساخت سیستم نظرسنجی (رای دهی) غیرمتمرکز بر روی بلاکچین و یا حتی ذخیره داده های دلخواه روی بلاکچین نیز استفاده می شود. البته که از این رمز ارز می توان مانند سایر ارزها (مثلا بیتکوین یا حتی دلار) بعنوان یک روش پرداخت استفاده کرد.

  گواه اثبات سهام
  NXT بصورت صد در صدی از گواه اثبات سهام یا Proof-of-Stack به جای گواه اثبات کار (مانند روش مورد استفاده در بیتکوین) استفاده می کند که این امر باعث از بین رفتن خطر حمله ۵۱درصدی می شود. این خطر در کوین های مبتنی بر گواه اثبات کار وجود دارد.

  NXT دارای ۷۳سهامدار اصلی و اولیه است که آن ها مسئول توزیع ۱میلیارد NXT که در زمان پیدایش اولین بلاک و با تزریق بیتکوین های اهدایی شان ساخته شد بود به بلاک آغازین بودند (حدود ۲۱بیتکوین).

  NXT در سال ۲۰۱۳ به بازار جهانی معرفی شد و همانطور که گفتیم تعداد کل موجودی کوین های آن ۱میلیارد است.

  استخراج در NXT
  همانطور که گفته شد بیتکوین بر پایه گواه اثبات کار عمل می کند و به همین خاطر است که به قدرت (برق) بسیار زیادی برای انجام عملیات استخراج نیاز دارد؛ این موضوع احتمالا تا سال ۲۱۴۰ که تمام کوین ها استخراج شود به همین منوال خواهد بود.

  اما NXT که بر پایه گواه اثبات سهام است، تمام کوین های خود را استخراج کرده که این یعنی تمام NXT هایی که باید وجود داشته باشد، در حال حاضر موجود هستند و دیگر نیازی به “استخراج” نیست. به همین خاطر والت ها برای بدست آوردن کارمزد تراکنش forge می کنند (در NXT به جای کلمه استخراج از forge استفاده می شود چون همانطور که گفته شد، در این کوین چیزی بعنوان استخراج وجود ندارد و کوین ها از قبل به وجود آمده اند). در نتیجه ساخت NXT نیازی به استفاده زیاد از برق و خرید دستگاه های مخصوص (مثل ASIC برای بیتکوین) ندارد و با CPU نیز قابل انجام است.

  برای forge (بدست آوردن NXT در شبکه) نیازی به پرداخت هزینه برای خرید دستگاه نیست و در مقابل، کاربر می تواند آن سرمایه را برای خرید NXT و افزایش توان خود در شبکه به کار ببرد. اگر کیف پولی دارای ۱میلیون NXT باشد، در نتیجه ۱۰۰۰/۱ (یک هزارم) احتمال ساخت (forge) بلاک و دریافت کارمزدهای داخل آن بلاک را دارد. در این مثال کیف پول شامل ۱۰۰ میلیون NXT است و کل موجودی NXT نیز ۱ میلیارد است، به همین خاطر احتمال عدد ۱۰۰/۱ را نشان می دهد. پس دیدیم که هرچه تعداد کوین های یک کیف پول بالاتر باشد، احتمال دریافت سود بیشتری دارد. این موضوع مشابه این است که استخراج کننده ای در شبکه بیتکوین دارای توان محاسباتی بالاتری باشد.

  در ضمن زمان ساخته شدن هر بلاک در این شبکه ۱دقیقه است (این موضوع در شبکه بیتکوین ۱۰دقیقه است).

  متفاوت بودن NXT
  در دنیای ارزهای رمزنگاری شده، بیتکوین پادشاه و سردمدار است. سایر ارزها یا آلتکوین ها تنها پارامترهایی از این ارز رمزنگاری شده نظیر مکانیزم هش کردن، زمان ساخته شدن هر بلاک، سختی شبکه و مواردی از این دست را تغییر می دهند. وضعیت NXT در این زمینه کمی متفاوت است و نسل دوم ارزهای رمزنگاری شده به حساب می آید؛ این موضوع دلایل مختلفی دارد که در ادامه با توضیح ویژگی های NXT به برخی از این دلایل پی خواهید برد.

  یکی از دلایل این است که NXT مانند برخی از کوین ها، آلتکوین نیست که کد آن بر پایه کد مرجع بیتکوین باشد. NXT کد مخصوص به خود را دارد و کاملا جدید و نو است.

  دیگر آنکه NXT از یک ویژگی به نام “Transparent Forging” برخوردار است که به آن اجازه می دهد نرخ تراکنش هایش را به غول هایی مانند Visa یا Mastercard نزدیک کند؛ هیچ ارز رمزنگاری شده ی دیگری توان چنین کاری را ندارد. دلیل امکان پذیر بودن چنین چیزی توسط NXT، به شفافیتی که در پروتکل آن ارائه شده بر می گردد که به دستگاه کاربر اجازه می دهد تا مشخص کند کدامین نود، بلاک بعدی را بسازد. سایر نودها نیز می توانند تراکنش های خود را مستقیما به آن نود بفرستند. یکی دیگر از مزایای بسیار مهم ویژگی Transparent Forging مکانیزم امنیت آن است که از ایجاد انشعاب توسط نودهای قوی (نودهایی با سهم بیشتر در شبکه) جلوگیری می کند.

  از دیگر دلایل می توان به این موضوع اشاره کرد که پشتیبانی خوبی برای ویژگی های دیگری نیز ارائه می کند؛ ویژگی هایی نظیر صرافی همتا-به-همتا، کوین های رنگی، چت، DNS، ویژگی هایی برای تسریع تراکنش ها و بطور کلی خدمات غیر متمرکز.

  خدمات غیرمتمرکز
  صرافی غیرمتمرکز
  همانطور که قبلا به آن اشاره شد، NXT صرافی غیر متمرکز ارائه می دهد. برای داد و ستد ارزی مثل بیتکوین، کاربر باید در پلتفرم های متمرکز ثبت نام کند و بیتکوین خود را به آن ها بدهد و مقداری هزینه تراکنش نیز به آن ها پرداخت کند. اینکه بیتکوین یک کاربر در دست یک صرافی متمرکز باشد می تواند خطراتی مثل دزدی را بدنبال داشته باشد. NXT یک صرافی همتا-به-همتا در پروتکل خود دارد که امکان داد و ستد (ترید) غیرمتمرکز را فراهم می کند.
  کوین های رنگی
  کوین های رنگی که به آن اشاره شد چیست؟ بلاکچین بیتکوین را در نظر بگیرید که در آن تراکنش ها قابل ردیابی هستند. یک کوین (سکه) یا قطعاتی از یک سکه را می توان دنبال کرد و به تراکنش پایه ای رسید.
  با در نظر گرفتن توضیح فوق، اگر این امکان وجود داشته باشد که موضوع را به کل پروتکل تعمیم دهیم و به کاربری اجازه دهیم که یک کوین خاص را نشان کند (انتخاب کند) یا به عبارت دیگر “رنگی” کند، پس می توان پلی بین دنیای مجازی ارزهای رمزنگاری شده و دنیای فیزیکی ایجاد کرد.
  در نتیجه از کوین های “رنگی” می توان برای نمایش دادن یک جسم فیزیکی روی زمین استفاده کرد (یا به عبارتی یک کوین رنگی می تواند نماینده یک جسم فیزیکی در زمین باشد). سهام، اوراق قرضه، کالا یا هر مفهوم دیگری می تواند رنگی شود. این امر دقیقا چیزی ست که در کد بلاکچین NXT ساخته شده تا امکان داد و ستد دارایی های واقعی را بصورت غیرمتمرکز فراهم کند.
  DNS
  نکته دیگری که NXT در زمینه مسائل غیرمتمرکز مطرح کرده ساخت سیستم DNS و پیغام دهی به پشتیبان بصورت غیرمتمرکز است. این موضوع می تواند باعث شود تمام سایت ها و پرداخت های ناشناس، سیستم پشتیبانی و چت ناشناس هم داشته باشند و کاملا هم امن، رمزنگاری شده و غیر قابل برگشت باشند.
  چَت
  از دیگر امکانات NXT ارسال پیام یا ویژگی Nxt Arbitrary Messaging است که کاربران می توانند با استفاده از آن و از طریق شبکه غیرمتمرکز، به یکدیگر پیام ارسال کنند. از این ویژگی می توان برای ارسال متون ساده استفاده کرد اما در ساخت سرویس های به اشتراک گذاری فایل و کاربردهای غیرمتمرکز دیگر نیز قابل استفاده است.
  حجم بازار و قیمت
  در زمان نگارش این مقاله، طبق آمار وبسایت coinmarketcap این ارز در جایگاه ۵۸ جدول ارزهای دیجیتالی قرار دارد. این ارز رمزنگاری شده حجم بازاری معادل ۱۱۰میلیارد دلار (معادل ۲۳٫۹۱۸ بیتکون) دارد و قیمت آن با افتی ۲ درصدی معادل ۰٫۱۱۰۲۶۹ دلار است.

  برای شروع به استفاده از NXT می توانید با مراجعه به وبسایت رسمی و با نصب برنامه آن و گذراندن چند مرحله، کار خود را آغاز کنید.