• احمدرضا فراهانی

  کاربر
  فروردین ۱۰, ۱۳۹۷ در ۱:۲۸ ب.ظ

  قبل از آن که بخواهیم اتریوم را معرفی کنیم بهتر است به معرفی اینترنت بپردازیم.

  امروزه بسیاری از اطلاعات شخصی ما همچون رمزعبورها یا اطلاعات مالی ما روی کامپیوترهای دیگری مانند آمازون، فیس بوک یا گوگل وجود دارند و ذخیره شده اند.این شرکت ها افراد متخصصی را استخدام می کنند تا با ذحیره این اطلاعات و همچنین حفظ امنیت آن ها، بسیاری از هزینه ها را نیز کاهش دهند.

  اما در کنار این ها، این شرکت ها آسیب پذیر نیز هستند. هکرها یا دولت ها میتوانند بدون اجازه دسترسی از سوی شما، به فایل ها و اطلاعات دسترسی پیدا کنند. آنها میتوانند اطلاعات را سرقت کنند یا آن ها را تغییر دهند.

  Brian Behlendorf، خالق و توسعه دهنده سرویس آپاچی یکی از معایب اینترنت را این طراحی متمرکز میداند و معتقد است که اینترنت باید همیشه دارای طراحی غیر متمرکز باشد. تغییرات جدیدی که این روزها با ابزار های جدید ایجاد میشود برای دستیابی به این هدف است. مانند فناوری بلاکچین.
  اتریوم یکی از جدیدترین تکنولوژی هایی است که به بلاک چین پیوسته است.در حالی که بیت کوین قصد دارد تا ارزهایی مانند پی پال و بانکداری ها را از بین ببرد، هدف اتریوم از بین بردن شخص سوم برای انجام تراکنش هاست.منظور از شخص سوم همان فردی است که اطلاعات ما را ذخیره می کند.

  کامپیوتر جهانی
  به زبانی دیگر اتریوم میخواهد یک شبکه جهانی غیرمتمرکز باشد.با استفاده از این تکنولوژی به جای داده های ابری(cloud)و سرور، شبکه ای تشکیل شده از هزاران گره، که گره ها توسط کاربران در سراسر جهان ایجاد می شود، کار می کند و یک کامپیوتر جهانی را ایجاد می کند. در حقیقت اتریوم قابلیت جدیدی را فراهم میکند تا افراد بتوانند در این فضا برای ارائه خدمات با یکدیگر به رقابت بپردازند.

  شما اگر بخواهید از یک فروشگاه اینترنتی خرید کنید، این برنامه ها به شرکت ها یا بانک های دیگری برای ذخیره اطلاعات کارت های اعتباری، تاریخ خرید و سایر اطلاعات شخصی شما متکی هستند.همه چیز توسط یک شخص ثالثی کنترل و انجام می شود.

  اتریوم اگر مطابق با برنامه ها پیش برود، کنترل اطلاعات سرویس های هر شخص در دست خودش است.هدف این است که فرد دیگری کنترل بر روی اطلاعات شما نخواهد داشت و تمام سرویس هایی که روی این شبکه اجرا می شود نمیتوانند ناگهان برنامه های خود را ممنوع کنند یا اظلاعات را تغییر دهند.فقط کاربر میتواند تغییر ایجاد کند نه هیچ شخص دیگری.

  در این شبکه هر فرد علاوه بر این که فقط خودش به اطلاعاتش دسترسی دارد، میتواند اطلاعاتش را در گره ها حذف کند یا اطلاعات جدید اضافه کند. به عبارت دیگر خودش گره را تغییر دهد.

  البته در این ایده هنوز شک و شبهه هایی وجود دارد. امکان پیاده سازی این برنامه ها به طور دقیق تایید نشده است.هنوز مشخص نیست این گونه برنامه ها که بر پایه بلاک چین خواهند بود، مفید و امن هستند و حتی کار با آن ها از برنامه های امروزی راحت تر خواهد بود.