راهنمای وبمانی

راهنمای وبمانی : نکته هایی درباره وبمانی که شاید تا به حال نشنیده باشید حتما بخوانید

وب مانی یکی از سرویس های در حال گسترش تجارت الکترونیک جهان در عرصه پرداخت مجازی بوده که ده ها میلیون کاربر در سراسر جهان از خدمات پرداخت مجازی آن استفاده می کنند.

با توجه به گسترش خدمات این سرویس نوآور در فضای مجازی در این گفتار نگاهی داریم به قابلیت ها و فرصت های وب مانی برای کاربران ایرانی. با ما همراه باشید.

برند webmoney از دو کلمه web و money تشکیل شده است که به صورت تحت الفظی به معنوی پول  اینترنتی است.

وب مانی، در واقع سرویس انتقال پول جهانی در بستر فضای مجازی بوده که در سال ۱۹۹۸ میلادی در مسکو، راه اندازی شد

و در مدت ۱۶ سال اخیر، یکی از سرویس های مطمئن تبادل پول در فضای آنلاین به شمار می رود و مخاطبان بسیاری دارد. البته محبوبیت این سامانه به اندازه پی پال آمریکا نیست.

این سامانه مدعی است که تا سال ۲۰۱۶ میلادی،‌ بیش از ۳۱ میلیون کاربر در اقصی نقاط جهان از این سرویس استفاده کرده اند.

خدمات وب مانی قبلا در روسیه ارائه می شد، اما اکنون مرزهایش به خارج از مرزهای روسیه نیز گشوده شده و در ۵ قاره جهان، از فعالیت های این سامانه پرداخت مجازی استفاده می کنند.

فناوری انتقال پول وب مانی (WebMoney Transfer Technology) ، سرویس پرداخت مجازی سریع و امن است که برای فعالیت های دیجیتالی، بستر مطلوبی را فراهم می کند.

هر گونه تراکنش مالی در کوتاه ترین زمان ممکن توسط این سرویس قابل انجام است.

برای انجام فعالیت در وب مانی، نیاز به حساب بانکی با کارت اعتباری از نوع مستر کارت یا ویزا کارت یا حتی ویزا کارت هوشمند نیست.

در واقع بستری که در وب مانی است، هم چون پی پال، شما را بی نیاز از کارت های اعتباری بانک های مختلف جهان برای تبادل پول می کند.

تراکنش هایی که در وب مانی انجام می شود، از دو خاصیت برخوردار است که آن را متمایز می کند:

یکی این که برگشت ناپذیر است. یعنی این که خطایی در انجام آن و عدم انجام آن مشاهده نشده است.

دیگری این که بسیار امن است و کاربران و هویت دریافت کننده و انتقال کننده وجه در آن قابل شناسایی نیست.

همان طور که در دیگر سرویس های پرداخت مجازی ارزی، به خصوص در کارت های اعتباری بین المللی، هویت ها قابل شناسایی خواهد بود.

دو طرف معامله یعنی دریافت کننده و پرداخت کننده پول در وب مانی می توانند در صورت علاقه، هویت های دیجیتالی خود را پنهان کنند.

این ظرفیت از نظر فنی در وب مانی گنجانده شده است.

وب مانی، انعطاف پذیری زیادی برای خدمت رسانی به مشتریان خود داشته و یکی از دلایل توسعه فعالیت های آن در چند سال اخیر، همین قابلیت خاص بوده است.

وب مانی، هم چون تلگرام، از جمله خدمات جذاب فناوری اطلاعات روس ها برای ایرانیان بوده و به همین خاطر، شامل قوانین تحریمی علیه ایران هم چون پی پال نمی شود.

بسیاری از سایت های خرید کالا و خدمات در اینترنت، درگاه پرداخت وب مانی را در پرتال خود ارائه کرده و اکنون کاربران می توانند از خدمات وب مانی برای خرید از سایت های مشهور مانند

علی اکسپرس یا ریسلو استفاده کنند.

سایت های معروف برای خرید با وب مانی

سایت های اینترنتی بسیاری وجود دارد که بر اساس خدمات پرداخت وب مانی، به مشتریان خود خدمات می دهند که از ان جمله می توان به سایت aliexpress.com اشاره کرد.

پرتالی برای استفاده از خدمات فروشندگان و تولید کنندگان چینی که همواره تخفیف های خوبی را به علاقمندان می دهد.

سایت دیگری که با استقبال برخی از کاربران ایرانی در سال های اخیر مواجه شده است، سایت tinydeal.com است که در زمینه خرده فروشی فعالیت دارد.

برای علاقمندان به خرید میزبانی و دامنه بر روی پسوند های عمومی اینترنتی، سایت هایی مانند register.com یا resell.com در دسترس است

که همه از خدمات وب مانی برای دریافت پول خدمات از کاربران، بهره می برند.

برخی از شرکت های هواپیمایی جهانی مانند یورآل ایرلاین روسیه،‌ از طریق وب مانی به فروش بلیط پرواز های خود اقدام می کند.

البته شرکت های  مسافربری و گردشگری دیگری هم مانند:  en.belavia.by و  aerosvit.ua و topaztour.eu   در دسترس است که با خدمات وب مانی می توان از خدماتشان استفاده کرد.

انتقال پول در وب مانی

در وب مانی می توان حداقل ۱ سنت و حداکثر هر میزانی که دوست دارید انتقال دهید. درصد کامزد وب مانی برای کلیه تراکنش ها حدود هشت دهم درصد است.

یعنی اگر بخواهید ۱۰۰۰ دلار به حساب وب مانی فردی پولی را انتقال دهید،‌ باید ۱۰۰۸ دلار انتقال دهید که ۱۰۰۰ دلار به دریافت کننده می رسد. از دریافت کننده پول وب مانی،‌ وجهی اخذ نمی شود.

همان طور که گفتیم ، وب مانی دارای کیف پول های مختلف است. لذا اگر از یک کیف پول خود به کیف پول دیگری پولی انتقال دهید، وب مانی کارمزدی از شما دریافت نخواهد کرد.

اگر هنگام انتفال وب مانی، ارسال مبلغ از طریق پیام کوتاه تایید شده باشد ، حداقل کارمزد وب مانی برای کیف پول های مختلف به صورت زیر است:

 • ۰،۰۵ wmz،
 •  ۱،۵۰ wmr،
 • ۰،۴۰ wmu
 •  ۱۵۰،۰۰ wmb،
 •  ۰،۰۴ wme
 •  ۰،۰۱ wmg،
 •  ۸۰،۰۰ wmy.

برای استفاده از خدمات وب مانی، می بایست نرم افزار WM Keeper WinPro دانلود کرده و آن را روی سیستم رایانه ای که قصد دارید تراکنش های وب مانی در آن انجام شود نصب گردد.

اگر از طریق موبایل خود قصد انجام تراکنش هایی را دارید، توصیه می شود که نرم افزار WM Keeper Mobile را روی سیستم عامل موبایل خود نصب کنید.

کیف پول های وب مانی

برای آن که بتوانید از تراکنش وب مانی استفاده کنید و ارسال و پرداخت پول در این بستر را تجربه نمایید، می بایست کیف پول داشته و این کیف پول را شارژ و فعال نمایید.

هر تعداد کیف پولی که دوست دارید می توانید در این سیستم در اختیار داشته باشید. همه این کیف پول ها از طریق یک شناسه وب مانی قابل مدیریت است. از این بابت هیچ محدودیتی وجود ندارد.

کیف پول های وب مانی عبارتند از:

 • WMZ: کیف پول – ارز دلار آمریکا
 • WMR: کیف پول- ارز روبل روسیه
 • WME: کیف پول- ارز اوکراین
 • WMK: کیف پول: ارز قزاقستان
 • WMY: کیف پول- ارز ازبکستان
 • WMB: کیف پول- ارز بلاروس
 • WMG: کیف پول- طلا
 • WMX: کیف پول: کیف پول بیت کوین

توجه داشته باشید که در صورتی که از کیف پول یورو خود بخواهید به کیف پول دلاری خود انتقال وجه انجام دهید

این انتقال وجه با کارمزد انجام می پذیرد که اطلاعات تکمیلی را باید از سایت وب مانی دریافت کنید چرا که نرخ کارمزد همواره تغییر می کند.

انواع پاسپورت ها در وب مانی

به دلیل آن که در وب مانی، دریافت کننده و ارسال کننده وجه همدیگر را نمی شناسند، و تنها به سیستم وب مانی اعتماد دارند، وب مانی در خلاقیتی جالب، سیستم پاسپورت الکترونیکی را تعبیه کرده

که در واقع راهکارهای برای شناسایی و احراز هویت و صلاحیت کاربران استفاده کننده از خدمات پرداخت مجازی وب مانی است.

هم چون پاسپورت واقعی که هویت افراد را مشخص می کند،

پاسپورت وب مانی، راهکاری است که برای اشخاص حقیقی و حقوقی (کوچک-متوسط-بزرگ) تعبیه شده تا در این بستر مجازی، ‌با خیال راحت و اعتماد بالا تراکنش های خود را انجام دهند.

وب مانی پاسپورت های مختلفی دارد که در زیر مشاهده می کنید.

Alias WM-Passport is great for insignificant transfers, billing and internet shopping.

Besides this type of WM-Passport is good for new System users who just started to learn potential of WebMoney Transfer System. However, you should keep in mind that level of trust towards System user with “Alias WM-Passport” is minimal
Issuance procedure: Alias WM-Passport is issued automatically (free of charge) during the registration in the System

پاسپورت آلیاس برای تراکنش های غیر مهم، غیر خاص و معمولی انجام می شود مانند خرید از اینترنت. اگر شما تاره کار هستید، توصیه می شود که از خدمات پاسپورت آلیاس وب مانی استفاده کنید

تا آرام آرام در این سیستم جا افتاده و از خدمات آن بهره مند شوید و در آینده، بر اساس نیاز، از خدمات دیگر پاسپورت ها استفاده کنید:

فرآیند صدور: رایگان و به محض ثبت نام در سایت صادر می شود.

Formal WM-Passport will fit for active payment systems users and freelancers. Amongst other features, Formal WM-Passport can be used for regular government services payments and withdrawal transactions
Issuance procedure: Formal WM-Passport issuance is free of charge and it is conducted by WM-Passport service. It is issued after System user specifies passport data

پاسپورت فرمال، سطح بالاتری از رده آلیاس است. این سطح احراز صلاحیت کاربران در وب مانی، مخصوص کاربرانی است که استفاده زیادی از سایت دارند مانند خبرنگاران آزاد.

برای تراکنش های بانکی و هم چنین خدمات دولتی مانند پرداخت هزینه های سفارتی و دولتی. از این پاسپورت می توان استفاده کرد.

فرآیند صدور: رایگان است و توسط خدمات WM-Passport SERVICE صادر می شود. زمانی صادر می شود که شما اطلاعات گذرنامه واقعی خود را به دفتر وب مانی در مسکو ارسال کنید و

مدارک شما بررسی شود.

Initial WM-passport is recommended for small business and internet companies employees.

Initial WM-Passport will distinguish you from anonymous System users, but still it does not completely ensures trust of advanced System users
Issuance procedure: Initial WM-Passport issuance procedure is not free of charge conducted by Issuing Agent (a participant of the WM-Passport service program) who performs passport data verification or automatically (free of charge) by obtaining some of bank cards or performing transfer at the web-site perevod.webmoney.ru

برای کسب و کار های کوچک و شرکت های اینترنتی و کارمندان آن ها، ‌این پاسپورت توصیه می شود.

این پاسپورت، شما را با دیگر کاربران ناشناس سیستم وب مانی متمایز می کند اما هنوز شما را به عنوان کاربر سیستم پیشرفته وب مانی با سطح اعتماد بالا معرفی نمی کند.

فرآیند صدور: رایگان بر خلاف دو مورد قبلی نیست و توسط آژانس های خاصی صادر می شود. برای صدور، نیازمند دریافت اطلاعات بانکی رسمی شما یا انجام تراکنش ها در این پرتال هستید.

استفاده از این سرویس، خدمات خاصی را در اختیار دارنده آن قرار می دهد

که از ان جمله می توان به امکان اعمال محدودیت ها در خدمات ارسال و دریافت در وب مانی با قابلیت ایمنی بالا و هم چنین پست محتوا در وبلاگ وب مانی و مسایلی از این دست اشاره کرد

که در زیر به طور کامل آمده است:

perform transactions of digital units with significantly higher limits comparing to Formal WM-Passport holders

top up purses and withdraw funds from the System with significantly higher limits comparing to Formal WM-Passport holders

(participate in service Capitaller (access to active Budget planning and Automation Tool

register internet resources in some sections of Megastock

(post news unofficial of WebMoney Transfer System;For Initial WM-Passport holders with Keeper Mini or Mobile are set following financial restrictions (limits

از جمله دیگر پاسپورت های وب مانی می توان به پرسنل پاسپورت اشاره کرد که برای کسب و کارهای بزرگ و کاربران سیستم پیشرفته پرداخت امن استفاده می شود.

کسب و کارهایی که فعالیت آن ها فقط تراکنش پول نیست و از طریق اینترنت درآمد زایی دارند.

در این سیستم ،‌حتما باید مدارک هویتی شرکت بر اساس مدارک رسمی که به تایید سفارت روسیه در کشورمان رسیده باشد به وب مانی ارسال شود.

Personal WM-Passport is recommended for business and advanced System users whose aim is not only to spend or transfer funds,

but also earn online using whole set of WebMoney transfer services. Personal WM-passport ensures high trust of other System users, because your passport data was verified in

person with original (or certified by a notary) documents
(Issuance procedure: Personal WM-Passport issuance procedure is not free of charge conducted by Registrar (a participant of the WM-Passport service program

فرآیند صدور: رایگان نیست و توسط آژانس هایی صورت می گیرد. اگر می خواهید از وب مانی به طور حرفه ای استفاده کنید،

بنا به مقتضیان کاری، می بایست یکی از ۴ نوع پاسپورت های این پرتال پرداخت مجازی را در اختیار داشته باشید.

لینک های مهم در وب مانی

اگر خواستید از وب مانی استفاده کنید، همواره لینک های زیر را برای دسترسی سریع به قسمت های مختلف آن در نظر داشته باشید.

این ۱۳ لینک، به همه نیازهای اطلاعاتی و عملیاتی شما در این پرتال انتقال بین المللی پول امن در فضای مجازی پاسخ می دهد.

مثلا در گزینه دوم، بخش ویکی ها، راه حلی برای آشنایی با اصطلاحات و مطالبی است که در این پرتال استفاده می شود.

از طرفی بخش خبری سایت وب مانی می توانید در جریان جدید ترین رویدادهای فنی و خبری این پرتال پرداخت مجازی در اینترنت باشید که

مشاهده متناوب آن را به استفاده کنندگان خدمات وب مانی توصیه می کنیم.

نکاتی در استفاده از وب مانی

وب مانی یکی از انواع و اقسام سامانه های پرداخت مجازی و انتقال پول الکترونیکی در فضای اینترنت است که برای خرید از سایت های مختلف و هم چنین انتقال وجه کاربرد دارد.

تفاوت های آن با دیگر سیستم های پرداخت را می بایست در کاربرد هر یک بنا به مقتضیات کاربر تشخیص داد.

اکانت های وب مانی در درجات MINI و FORMAL هستند. اگر میزان معاملات شما حجم بالایی دارد و دوست دارید که از سیستم های ایمنی و امنیتی سایبری بهتری استفاده کنید،

توصیه می شود که از WebMoney Formal استفاده کنید.

اگر در طول روز یا هفته از سیستم های رایانه ای مختلف با IP های گوناگون به سیستم متصل می شوید، توصیه می شود که از اکانت امن تر فرمال استفاده کنید

تا برای احراز هویت (VERIFICATION) با مشکلی رو به رو نشوید. اتصال از آی پی های مختلف این احتمال را برای شما به وجود می آورد که سیستم امنیتی وب مانی به اصالت اکانت شما شک کرده

و آن را برای مدتی از حالت فعال خارج کند.

برخی از کاربران علاقمند هستند که مدیریت اکانت خود را از MINI به CLASSIC تغییر دهند.

ارسال های کد گذاری شده و تراکنش های محرمانه خاص، نیز به CLASSIC MANAGEMENT داشته و به همین خاطر، به کاربران توصیه می شود که بنا به سطح ایمنی مورد نیاز خود

در تراکنش ها و پرداخت های مجازی، از خدمات وب مانی کلاسیک استفاده کنند. اگر استفاده شما مقدماتی و معمولی است، نیاز به استفاده از اکانت کلاسیک و فرمال وجود ندارد.

واریز های کد گذاری شده هم چون چک بانکی رمز دار است.

تراکنش ها، با قوانین خاصی صورت میگیرد. اگر کد های ارسالی را برای تراکنش های کد گذاری شده به اشتباه وارد کنید، وب مانی ارسال شده به حساب شما عودت می خورد.

همه کارها را باید در مدیریت اکانت خود در بخش INCOMING (دریافتی ها) انجام داده تا مطمئن شوید که مبلغ مورد نظر به حساب شما واریز شده است یا خیر.

اگر دریافتی هایی داشته باشید که کد محافظت شده نداشته باشد، تراکنش به صورت اتوماتیک انجام می شود و نیاز به اعمال دستی خاصی نیست.

همان طور که گفتیم برای استفاده از سایت وب مانی و خدماتش، نیاز دارید که برنامه WMKEEPER CLASSIC را دانلود و روی رایانه خود نصب کنید.

مراحل نصب را کاملا بر اساس پیش فرض ها (BY DEFAULT) انجام دهید تا با مشکلی رو به رو نشوید. این نرم افزار گویا روی ویندوز قابل نصب است.

خیلی ها WMID در وب مانی را فراموش می کنند.

اگر ان را فراموش کردید، کافی است به پست الکترونیکی که وب مانی زمان ثبت نام برای شما ارسال کرده مراجعه کرده و آن کد چند رقمی را برداشت کنید.

اگر این ای میل در دسترس شما نبود، شماره کیف پول خود را دارید، از طریق یک حساب دیگر، با وارد کردن شماره پول خود به WMID دسترسی پیدا کنید.

البته یکی از راه های میان بر برای دسترسی به WMID های گم شده،‌ از طریق Windows Registry به آی دی خود دسترسی پیدا کنید.

رده بندی هویت کاربران در سیستم پرداخت مجازی وب مانی، از طریق electronic passport صورت می گیرد.

رده نخست به Alias Passport مرتبط است که مربوط به کاربرانی است که هنوز هویت آن ها احراز و تایید نشده است.

اگر کاربران، مشخصات خود را در کنترل پنل ثبت کنند، وضعیت آن ها به Formal Passport تغییر می کند.

اگر میخواهید که وضعیت شما به Personal Passport تغییر کند، نیاز است که مدارک هویتی خود را به دفتر وب مانی در روسیه ارسال کنید. اطلاعات بیشتر را در بخش help  دریافت کنید.

وب مانی درباره پاسپورت ها به این صورت توضیح می دهد که به آن توجه کنید:

WM-Passport – is a digital identification document, certified with signature sample of WebMoney transfer System user, which contains personal data of the owner:

Last, First and Middle names, passport and contact information. Wm-Passport confirms that it’s holder is a real person.

Depending on quantity and verification method of the information provided by System user,

there are different WM-Passport types. Higher WM-passport status provides higher trust from other System users,

thus higher WM-Passport provides more features offered by WebMoney Transfer System

اطلاعات مربوط به انواع پاسپورت های در وب مانی و تفاوت های کارکردی آن ها در این نشانی در دسترس است و توضیحات بیشتر را در بالا اشاره کردیم.

اگر برای تماس تلفنی با وب مانی نیازمند شماره ای هستید از شماره های زیر استفاده کنید:

 • +۷ (۴۹۵) ۷۲۷-۴۳-۳۳ — Moscow.
 • +۷ (۸۱۲) ۳۰۹-۰۲-۹۱ — Saint-Petersburg
 • MZ: financial@wmtransfer.com or via WMID 749238964258 WMZ financial support

بازیابی keyfile وبمانی
بازیابی keyfile از طریق کیپر وبمانی
بازیابی رمز وبمانی

راهنمای وبمانی ……. کیف پول وبمانی ……. آموزش کیپر کلاسیک وبمانی …….. آموزش پرسنال پاسپورت وبمانی …….. انتقال وجه با وب مانی ……..

نکاتی در مورد وبمانی …….. شرکت وبمانی …… آموزش راه اندازی E-NUM ……… سقف تراکنش وبمانی ……. انواع پاسپورت وبمانی ……..

افتتاح حساب وبمانی …….. ارتقا حساب وبمانی از الیاس به فرمال …….. ارتقای وبمانی به لایت وب پرو ……. تکمیل فرم اینیشیال پاسپورت وبمانی ……. وب مانی مینی استاندارد

با ثبت نام در سایت Dezpro.net یک دلار هدیه ثبت نام در کیف پول دلاری خود دریافت نمایید و از طریق این کیف پول با درگاههای پرداخت (ارز دیجیتال – وبمانی و پرفکت مانی) پرداخت خود را انجام دهید

مقالات مرتبط

شرکت وبمانی

شرکت وبمانی یک سامانه خدمات پول اینترنتی رایگان میباشد   افتتاح حساب وبمانی برای ایرانیان بسیار مناسب است و کمترین کارمزد را در بین دیگر…